GardenAtelier.cz

Online magazín

Oblečte domek do dřeva

Dřevo samo o sobě je krásné, vyzařuje ze sebe teplo, jemnost, přírodní efekty a nádhernou vůni. To nedokáže žádný jiný materiál. Je to ekologická volba řešení vaší fasády. Také je nutno zdůraznit, že jediný, jako obkladový materiál určený pro fasády, je obnovitelný. Co ovšem možná oceníte nejvíce, bude úspora vašich dalších nákladů na provoz domácnosti.
dřevěná kůlna
Dřevo je totiž propustný materiál a neuzavře obvodové stěny jako fasádní omítka. To má za následek, že ochrání váš dům před povětrnostními vlivy a tepelnými ztrátami.  Taková fasáda vám v létě poskytne chládek a v zimě dokonalou izolaci.

dům ze dřeva
Dřevěná fasáda má také svá pravidla
 

Pokud chceme, aby nám obložení dlouho a kvalitně sloužilo, je potřeba dodržet nějaké zásady.
1.       je důležité vybrat vhodný druh dřeva
Nejčastěji se volí smrk nebo borovice, ale objevuje se i modřín. Nebo jsou i možnosti cizokrajných dřevin, ovšem musí se počítat pak s úplně jinou cenovou relací. Záleží hodně i na tloušťce a povrchu materiálu.
2.       musí se zvolit vhodný nosný systém
Hlavně jde o to, aby nám dřevo nezačalo hnít, proto potřebujeme mít udělaný dokonalý nosný rošt. Ten zajišťuje cirkulaci vzduchu mezi zdivem a dřevem.
3.       dobře udělané odvody srážkové vody
Voda nesmí v žádném případě zatékat do fasády, vše musí být důkladně oplechováno a zajištěno správnou konstrukcí stavby.
dům s dřevěným obložením
4.       zvolit vhodnou povrchovou úpravu
Dřevo musíme ochránit před dřevokaznými houbami, plísněmi, proti UV záření atd. Používá se bezbarvá impregnace, různé lazury a krycí nátěry. Můžeme tak zvolit i vhodný odstín.
Pokud dřevo neošetříme, tak díky vlivem teplotních změn a může začít kroutit, dokonce praskat nebo měnit barvu. Zase kvalitně ošetřená fasáda vydrží několik desítek let, což se rozhodně vyplatí.
Velmi pěkná je kombinace dřeva s hladce omítnutou fasádou, které můžete dát nádech teplé fasádní barvy. Budete překvapeni výsledkem.

Ohodnoťte příspěvek