GardenAtelier.cz

Online magazín

Skandinávská inspirace pro českou domácnost

Skandinávský (nebo obecně severský styl) je poslední dobou kapku módní záležitostí. Vyhýbali jste se mu, protože jste o něm všude slyšeli? Po tomhle článku už nebudete!
skandinávský design
Okno do duše seveřanů
Severský styl je takový, jako sever sám- je jednoduchý, organizovaný, potrpí si na detaily. V jednom se ale od skutečného severu liší- není studený a neútulný- právě naopak. Severský styl je typický svým teplem, příjemnou atmosférou a vším, co vám říká- pojď a měj se dobře.
Podstatným prvkem je dřevo. Ale ne jeho imitace- pravé dřevo! Dřevěné podlahy, dřevěný nábytek. Na podlaze je využíváno minimum koberců a koberečků- prostor má působit vzdušně a nepřeplácaně. Rozhodně se vyhněte celoplošným kobercům! Opticky prostor zmenšují a nepůsobí ani moderně, ani příjemně. Místo koberečku můžete použít i napodobeninu kožešiny- vždyť i ta je pro sever tolik typická.
Co se týče barevnosti stěn, rozhodně nepopouštějte uzdu fantazii. Stěny mají být bílé- i když není bílá jako bílá! Bílé existuje mnoho tónů a jeho výběr se řídí dle polohy pokoje. Pokoje orientované na sever by měly být vymalovány teplejší bílou, pokoje na jih naopak studenější. Pokud chcete přece jen něco trochu jiného, Skandinávci mají ve zvyku jednu ze stěn vymalovat na černo- kvůli kontrastu.
Nábytek volíme opět dřevěný, v přirozené barvě dřeva, či s bílým nátěrem. Nebojte se v tomhle případě rekonstruovat skříň po babičce- vintage kousky jsou ve skandinávském stylu velice ceněné.
 relaxace u krbu
Aby nám to ladilo…
Jak bylo řečeno výše, nebojte se využít vintage kousky. A nejde jenom o zmíněný nábytek, ale i dekorace. Ale volte s rozumem! U skandinávského stylu je typický lehký minimalismus, nepotrpí si na něj ti, kteří mají tendenci všude po bytě rozmisťovat „lapače prachu“. Pokud si přeci jenom nějakou tu drobnost nedokážete odpustit, zvolte doplňky v hřejivých barvách. Ty ve světlém interiéru nabudí větší pocit hřejivosti a útulnosti.
Obrazy, které jste zdědili, pověste na chalupě. Zdi musí dýchat! Je to stejné, jako u podlahy- pokud budete prostor příliš „pokrývat“, tím dusnější a neutěšenější bude.
A jak si na to všechno posvítíme? U svítidel se využívá především v černé nebo šedé barvě. Křišťálový lustr schovejte na půdu, tady se na něj nepotrpí. I svítidla by měla k sobě vzájemně ladit, není tedy vhodné vybírat několik různých druhů (a to platí i o lampičkách). V jednoduchosti je prostě krása.
Teď už zbývá jenom usednout s šálkem čaje na pohovku, přehodit přes sebe tlustou deku a v tichu a klidu si přečíst nějakou tu severskou detektivku J.

Skandinávská inspirace pro českou domácnost
4.3 (86.67%)6